У Грузії після відмови від переговорів про вступ в ЄС спалахнули протести: поліція затримує учасників
Увечері, 28 листопада, в Грузії почались масштабні протести. Це сталось після того, як уряд країни відмовився від перемовин щодо вступу Грузії до Євросоюзу. Уночі 29 листопада грузинські силовики почали розгін мітингів у Тбілісі.
Про це Рубрика повідомляє з посиланням на "Ехо Кавказу", грузинська служба"Радіо Свобода" та News Georgia, передає Рубрика.
28 листопада, вдень прем'єр-міністр країни Іраклій Кобахідзе оголосив, що Грузія вирішила відмовитися від переговорів щодо вступу в Європейський Союз до 2028 року, а також від будь-яких бюджетних грантів з боку ЄС.
А Увечері стихійні мітинги зібрались біля центрального офісу правлячої партії "Грузинська мрія" та будівлі парламенту у Тбілісі. Ці акції протестів були організовані за допомогою соціальних мереж.
В ході мітингів у Тбілісі протестувальники перекрили проспект Руставелі.
За словами учасників акції, відмова Грузії від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року є зрадою інтересів країни. Вони також вважають це порушенням статті 78 Конституції Грузії, де закріплено прагнення європейської інтеграції.
На думку протестуючих, подібні дії влади ставлять під загрозу майбутнє Грузії та руйнують багаторічні зусилля зі зближення з Європою.
Уночі силовики почали розгін мітингів. Для розгону протестувальників поліція Грузії застосовувала водомети та сльозогінний газ. Мітингарі тим часом намагалися спорудити барикади, аби захистися від силовиків, та закидували їх яйцями.
Силовики змогли відтіснити мітингарів від будівлі парламенту Грузії, де розпочалися протести. Згодом між громадянами та поліціянтами почалися сутички, а деяких протестувальників затримали.
Разом з цим кілька протестувальників зазнали поранень, зокрема і тамтешні журналісти, які висвітлювали події. Це, зокрема, Гурам Рогава, який працює на телеканалі Formula.
Як пише News Georgia, наступна акція протесту має відбутися 29 листопада о 19:00.
Орбан заявив, що у Грузії керівна партія не дала перетворити країну "на другу Україну"
Реакція президента Грузії
За словами Саломе Зурабішвілі, вона вже провела екстрені консультації з дипломатичним корпусом та опозицією.
Зурабішвілі вважає, що відмовившись від євроінтеграції "неіснуюча, нелегітимна влада проголосила не мир, а війну – власному народу, власному минулому та власному майбутньому".
"На цьому шляху немає ні грузинської державності, ні незалежності, ні майбутнього без Росії", – наголосила Зурабішвілі.
Також вона звернула увагу на те, що російський диктатор володимир путін "висловив своє задоволення та оцінив владу Грузії за їхню покірність" відразу після виступу прем'єр-міністра Іраклія Кобахідзе.
Що передувало
26 жовтня у Грузії відбулися вибори до національного парламенту. За результатами підрахунку перемогла партія "Грузинська мрія", яка досі перебувала при владі. Однак іще напередодні опозиційні грузинські політичні сили оголосили, що не визнають результатів виборів у країні.
Також президент Грузії Саломе Зурабішвілі та опозиція не визнали результати.
Міжнародні спостерігачі відзначили, що хоча грузинські виборці й мали широкий вибір серед партій, саме голосування було затьмарене нерівними умовами, тиском і напругою. Проте Тбіліський суд відхилив усі позови опозиційних політсил та громадських організацій, які вимагали визнати недійсними підсумкові протоколи окружних комісій.
Після цього опозиційні партії Грузії оголосили про постійний вуличний протест із вимогою провести нові парламентські вибори.